Praca zdalna, a BHP. Obowiązki pracownika i pracodawcy

szkolenie pracowników

Praca zdalna chodź kiedyś, była rzadko spotykana i zarezerwowana dla poszczególnych zawodów, teraz jest już codziennością dla wielu zakładów pracy. Jednym z postanowień ustawy zwartej w dniu 2 marca 2020 roku, która miała na celu przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19 było umożliwienie nakazania pracownikom pracy zdalnej. Wiele firm skorzystało z tej możliwości, a podczas zmniejszenia obostrzeń związanych z pandemią postanowiło nadal pozostawić sporą część pracowników w domu w zdalnym trybie pracy. Praca zdalna nie jest uregulowana w Kodeksie pracy, ale mimo to podczas jej wykonywania należy pamiętać o przestrzeganiu zasad BHP. Rozpowszechnioną wśród pracodawców praktyką jest uregulowanie tej kwestii w regulaminie pracy lub zlecenie zorganizowania specjalnych szkoleń BHP firmie zewnętrznej pod kątem pracy zdalnej. W tym artykule omówimy najważniejsze zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas pracy zdalnej.

Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy

Aby praca zdalna była bezpieczna i nie odbiła się w sposób negatywny na zdrowiu pracownika, musi on pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Oto one:

  • Biurko oraz krzesło powinny być ustawione zgodnie z zasadami ergonomii – blat biurka powinien znajdować się na wysokości łokcia lub poniżej, a jeżeli jest taka możliwość, dobrze jest korzystać z biurka umożliwiającego pracę zarówno na stojąco, jak i na siedząco,
  • Bezpieczne przejścia – należy zadbać o to, aby kable, dywany czy wykładziny nie odstawały i nie stwarzały w ten sposób zagrożenia podczas przemieszczania się w domowym biurze,
  • Przerwy od komputera – aby nie obciążać wzroku oraz kręgosłupa dobrze jest robić sobie regularne przerwy po każdej przepracowanej godzinie przed komputerem. W jej trakcie można wykonać kilka ćwiczeń rozciągających lub wyjść na krótki spacer.