Jak zostać operatorem wózków widłowych?

operator wózka widłowego

Zawód operatora wózka widłowego wiąże się z dobrymi zarobkami oraz elastycznymi godzinami pracy. Chętnych do jego wykonywania wciąż przybywa, jednak aby móc pracować w tej profesji, trzeba przejść specjalny kurs. Sprawdź, na czym on polega i dlaczego warto go odbyć właśnie u nas.

Kto może zapisać się na kurs dla operatorów wózków widłowych?

Aby móc zapisać się na oferowany przez nas kurs na operatora wózka widłowego trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Należy mieć ukończone 18 lat oraz posiadać co najmniej podstawowe wykształcenie. Ważny jest ogólny, dobry stan zdrowia i sprawność psychoruchowa. Przyda się także dobra koordynacja.

Jak wygląda kurs?

Kurs podzielony został na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Podczas wykładów z teorii, kursanci zapoznają się z budową wózka widłowego, zasadami jego funkcjonowania oraz obsługi. Poruszane zagadnienia obejmują zasady BHP i przepisy, dotyczące pracy na wózku widłowym. Podczas ćwiczeń praktycznych natomiast uczestnicy szkolenia poznają tajniki płynnej jazdy i obsługi wózka, z naciskiem na obsługę wideł. Kurs został podzielony na kategorie. Kategoria I uprawnia do prowadzenia wszystkich rodzajów wózków widłowych, także specjalistycznych, o nielimitowanym udźwigu i nieograniczonej wysokości podnoszenia. Kategoria II to kurs wyłącznie na wózki jezdniowe, a III na pojazdy bez kabiny i podestów do stania.

Czym kończy się kurs na operatora wózka widłowego?

Aby zostać zawodowym operatorem wózków widłowych nie wystarczy jednak tylko odbyć kurs. Po jego zakończeniu trzeba zdać dwuczęściowy egzamin przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Część teoretyczna składa się z pięciu losowo wybranych pytań z wiedzy ogólnej oraz szczegółowej. Zdający ma następnie godzinę na przygotowanie się do odpowiedzi. Aby zdać trzeba udzielić poprawnych odpowiedzi na minimum trzy pytania. Po nich można przystąpić do części praktycznej, sprawdzającej umiejętność płynnej, bezkolizyjnej, bezpiecznej oraz swobodnej jazdy. Zweryfikowana zostanie również umiejętność podnoszenia, opuszczania oraz transportowania towaru.

Nasze kursy, w trakcie których wiedza na temat pracy operatora wózka widłowego zostaje przekazana w sposób bezstresowy, to doskonały wybór! Możemy pochwalić się nie tylko gronem zadowolonych kursantów, lecz także bardzo wysokim wskaźnikiem zdawalności egzaminów państwowych.